1. Anasayfa
 2. Blog

2022 Balkon Barbekü Nasıl Yapılır?


0

Balkon Barbekü

İnsanların balkonda arkadaşları ve aileleri ile keyifli vakit geçirmeleri önemlidir. Bir balkon barbeküsü, yemek pişirirken dışarıda eğlenmenin harika bir yoludur. Ayrıca misafirleri eğlendirmek ve aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirmek için harika bir yoldur. Eğlenceli ve sosyal bir etkinlik için bir grup insanı bir araya getirerek oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Barbekü, sıcak bir yaz gününde eğlenmek ve güzel yemek yemek için harika bir yoldur. Balkonuzun konforunda barbekü yapmak balkondan en iyi şekilde yararlanmanın yoludur. Bu konuda balkona geçici bir çatı yapmak ve onu açık havada oturma odasına dönüştürme fikrini de değerlendirebilirsiniz.

Balkon barbeküsü, bir apartman dairesinde veya bahçesiz evlerde yaşayan insanlar için idealdir. Ayrıca, ızgara için dışarıda alanınız olmadığında veya havanın pek de iyi olmadığı günlerde açık hava da yapacağınız barbekü keyfini kolaylaştırır. Balkon barbeküsünü kolaylaştıran özelliklerinden biri ise montajını yapmak ve işiniz bittiğinde kaldırmanın kolaylığıdır. Alüminyum çubuklar, montaja hazır olan hırdavatçılardan satın alınabilir. Bunun yardımıyla bir barbekü balkonda oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir.

Bir balkon barbeküsü, yemek pişirirken dışarıda eğlenmenin harika bir yoludur. Manzaranın ve açık tadını çıkarırken arkadaşlarınızla veya ailenizle yemek pişirebilir ve bir şeyler içebilirsiniz. Yemeğinizin olumsuz bir güne dönmesini istemiyorsanız, öncesinde hava durumunu kontrol etmenizi öneririz. Rüzgârlı bir günde mangal yapmak sizin için çok kolay olmayabilir. Açık havada barbekü yapıyorsanız bir veya iki büyük şemsiye koymak hem güneşten hem de yağmurlu havalardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Bazı basit aletlerin yardımıyla kendi balkon barbekünüzü kolayca kurabilirsiniz. Bu araçlara göz atacak olursa: Barbekü, gazlı ızgara veya elektrikli barbekü gibi bir tür ısı kaynağı gerektirir. Ayrıca şiş ve maşa gibi mutfak eşyalarının yanı sıra yiyecekleri karıştırmak ve ızgarada çevirmek için bir spatula veya çatala da ihtiyacınız olacak. Pişirdiğiniz yemekleri saklamak ve sıcak tutmak için tencere ve tavalara ihtiyacınız olacak.

Image by cookie_studio on Freepik

Balkon Barbekü Ölçüleri

Balkon barbeküsü, bir binanın balkonunda veya terasında yapılan bir tür açık hava pişirmedir. Yemek pişirmek için bir ızgara ve bir ateş çukurundan oluşur. Barbekü boyutları, balkon veya terasın boyutuna ve şekline göre belirlenir. Genişlik ve uzunluk genellikle bir uçtan diğerine ölçülürken yükseklik, zemin seviyesinden ızgara pişirme yüzeyinin tepesine kadar ölçülür. Barbekü yapımına aşina olan profesyonel bir uzmandan yardım almanızı öneririz. Böylece barbekü yerel inşaat kuralları ve balkon inşaatı düzenlemelerine uygun olarak kurulabilir.

Bir balkon barbeküsü, konukları eğlendirmek ve verandanızı bir ev gibi göstermek için harika bir yoldur. Bu, barbeküyü balkonunuza veya açık bir alana kurarak yapılabilir. Bir balkon barbeküsünün boyutları, balkonun boyutuna ve kullanmaya karar verdiğiniz malzemelere bağlı olacaktır. Karar vermeniz gereken bir diğer konu ise ne kadar bütçeye sahip olduğunuzu belirlemenizdir. Hazır olarak satın alacağınız barbekü için veya özel olarak yaptırmak istediğiniz barbekü için bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır.

 

Balkon barbeküsü, açık havada eğlenmenin ve yaz aylarında yemek pişirmenin harika bir yoludur. Ancak, ızgaranız için doğru boyutları bulmak zor olabilir. Balkonunuz için uygun ızgara boyutunu belirlemek için bazı ipuçları vermek isteriz. Hazır barbekülerin yerden yüksekliği yaklaşık olarak 2 metre 25 santimetre kadardır. En ve boyu ise 70 – 80 santimetre aralığında olmaktadır. Izgara ölçüleri ise 40 – 50 santimetre aralığında olmaktadır. Barbeküyü koyacağınız balkonunuzun da belirli bir ölçüye sahip olması gerekmektedir. Balkonun barbeküyü yerleştireceğiniz kısmı oturacağınız masadan en az 1 metre uzak olması tavsiye edilir.

 

Image by cookie_studio on Freepik

Hazır Barbekü Fiyatları Ne Kadar?

Balkonlarınızda kullanacağınız barbeküleri temin etmenin birden fazla yolu vardır. Bunların en yaygını özel yapım barbekü yaptırmak veya hazır barbekü satın almaktır. Hazır barbeküler birçok yerden temin edilebilir. Hazır barbeküler belirlenen standart ölçülere göre yapılmış barbekülerdir. Küçük, orta ve büyük boyutları bulunan hazır barbeküleri satın alıp doğrudan kullanmak istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Ekstra bir kurulum yapmanıza gerek olmadan hazır barbekünüzün tadını çıkarabilirsiniz.

Kulağa oldukça güzel gelen hazır barbekülerin değişken fiyatları vardır. Öncelikle boyutuna göre fiyat değişikliği görülmektedir. Daha sonra malzeme kalitesindeki artışa oranlı olarak hazır barbekülerin fiyatının artış gösterdiği görülmektedir. Hazır barbeküler yaklaşık olarak 3 Bin TL’den satışa sunulmaktadır. Üst limit olarak ise 15-20 Bin TL üzerinde fiyatlara hazır barbekülerin satıştadır.

Barbekü yakmanın en yaygın yolu kömür briketleridir. Bu briketler, çok sıcak ve yanıcı hale gelinceye kadar bir fırında veya fırında ısıtılmış sıkıştırılmış talaş, talaş veya diğer bitki malzemelerinden yapılır. Bir kibrit veya çakmak sıvısı kullanılarak yakılabilirler, ancak ateşin ısısı genellikle onları kendi başlarına tutuşturur. Kömür briketleri, açık havada yemek pişirmek için en yaygın yakıttır. Ucuzdurlar, kolay bulunurlar ve ateşlendikten sonra kolayca yanarlar. Ancak, odun veya propan gibi diğer yakıtlara kıyasla daha uzun ömürlü değildirler ve çok fazla ısı üretmezler. Kömür, esas olarak karbondan oluşan gözenekli ve lifli bir malzemedir. Ahşap, sert ağaçlar ve yumuşak ağaçlar dahil olmak üzere hemen hemen her bitkisel maddeden yapılabilir. Kömür tipik olarak yemek pişirmek, ısıtmak ve aydınlatmak amacıyla kullanılır. Bir avuç kömür, bacayı süpüren bir yangında gazı tutuşturur.

 

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Zebra perde nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir