En Modern Banyo Dekorasyonu Fikirleri 2022
0

Banyo Dekorasyonu

Banyo dekorasyonu herkes tarafından yapılmaya çalışılmaktadır ancak bunu iyi yapabilmek çok fazla bilgi ve deneyim gerektirir. Banyo dekorasyon projenize başlamanıza yardımcı olmak amacıyla bu makalemizi kaleme aldık.

Banyo dekorasyonu basitten karmaşığa birçok farklı şekilde yapılabilir. Kimileri banyolarını çiçeklerle süslemeyi severken kimileri ise parlak renk ve desenleri kullanmayı tercih ediyor. Kimileri de tamamen sade bir banyodan hoşlanıyor. Bunların her biri kişinin kendi zevkine göre bir tasarım ve dekorasyon olarak değerlendirilmektedir.

Banyo Dekorasyonuna Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünya giderek kalabalıklaşıyor. İnsanlar apartmanlarda yaşıyor, ortak bir banyoyu ve tuvaleti paylaşıyor. Bu da insanların banyolarıyla ilgili bazı sorunlar yaşamasına neden oluyor. Peki banyolarımızı nasıl daha keyifli hale getirebiliriz? İlk adım, banyonun nasıl görünmesini ve nasıl dekore edilmesini istediğimizi düşünmektir. Yoğun bir dekorasyon ile donatarak banyonuzun alanından feragat etmek mi istiyorsunuz yoksa daha şık bir tasarıma sahip olup daha geniş bir hareket alanı mı istiyorsunuz? Bu başlangıç sorusundan yola çıkarak banyo tasarım planınızı oluşturabilirsiniz.

Banyo Dekorasyonu ahşap tercihler ve bitki
Image by Freepik

Banyo Dekorasyon Ürünleri

Bir banyo birçok şekilde dekore edilebilir. Banyo dekorasyonu farklı malzeme ve renkler kullanılarak yapılabilir. Bazıları banyolarını ahşap, taş, mermer vb. doğal malzemelerle dekore etmeyi tercih ederken, bazıları ise cam, çelik, plastik vb. modern malzemeleri kullanmayı tercih ediyor. Banyonun dekore edilme şekli, onu kullanacak kişinin tipine ve sahip olduğu yaşam tarzına bağlıdır. Çok sade bir yaşam tarzına sahip biri banyosunda herhangi bir dekorasyona ihtiyaç duymayabilirken, çok lüks bir yaşam tarzı yaşayan biri banyolarında bir çeşit dekorasyon yaptırmak isteyebilir. Banyo, kişinin rahatlamaya ayırdığı zamanının çoğunu geçirdiği bir yer olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden banyonun dekoru da kişinin mutluluğunu etkileyen bir unsurdur.

Hepimizin banyoda ne yapmak istediğimiz konusunda farklı fikirleri var. Kimimiz dinlenecek bir yer arıyor, kimimiz şımartılmak, kimimiz temiz ve düzenli olmak istiyor. Aradığımız ne olursa olsun, tasarım ekibimizde bir çözüm bulacaksınız.

Banyo dekorasyon ürünleri ele alındığında ilk olarak duş perdelerinden başlanabilir. Duş kabini olmayan banyolarda mahremiyeti sağlayan duş perdesi aynı zamanda bir dekor ürünü olarak da kullanılmaktadır. Duş perdesinde kullanılan şekil ve desenler banyo dekorasyonunuzun başlangıç noktası olabilir. Aynı zamanda duş perdenizin rengi de çok önemli olacaktır. Duş perdenizin rengi banyo tasarımınızın diğer parçalarını ne kadar güzel ve uyumlu şekilde tamamlayacağını belirleyecektir.

Bir diğer banko dekorasyonu ürünü aydınlatma seçenekleridir. Kullanacağınız aydınlatma ile dekorasyonunuza büyük bir boyut atlatabilirsiniz. Örneğin ayna arkası aydınlatmaları tercih ederek göz yormayan bir dekor oluşturabilirsiniz. Ya da yerden yukarı yükselen aydınlatma seçenekleri ve lambader kullanarak daha farklı dekor ürünleri elde edebilirsiniz.

Banyo dekorasyonunda önemli yer kaplayan ürünlerden birisi de kullanılan lavabo seçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Lavabo seçiminizi mermer, granit veya ahşap görünümlü seçeneklerden yana kullanabilirsiniz. Örneğin, mermer veya granit lavabo seçeneklerini banyonuzda kullanabilir ve bunları bir küvetin yanına yerleştirebilirsiniz. Küvetle beraber sağlayacağınız uyumu oldukça şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Banyolarda renklerin ve dekor ürünlerinin yanı sıra bazı çiçekler ve bitkiler de koyabilirsiniz. Bu size hem daha temiz bir hava hem de güzel bir tasarım sağlayacaktır. Banyo dekorasyonunda kullanacağınız çiçek veya bitkilere karar vermeden önce banyonuzun alanını hesaplamanızı öneririz. Banyonuzda kalan yerleri değerlendirmek için en uygun bitkileri tercih etmelisiniz. Kimi zaman bu bir vazoda ince bambular olabilirken kimi zaman da renkli küçük saksı bitkileri olabilmektedir.

Her tasarım planının son aşaması olan halılar, banyolar için de tamamlayıcı objelerdir. Halı tasarımı banyonuzun renk düzenine uygun olmalı ve evinizin tarzına ve temasına uygun seçilmelidir. Dekorasyonun ve renk uyumunun yanı sıra malzeme kalitesini de göz önünde bulundurmalısınız. Buradaki seçim daha ucuz ve kolay bulunabilir sentetik veya kauçuk malzemeler veya diğer seçeneklere göre daha dayanıklı ve aynı zamanda daha lüks oldukları için parke veya peluş malzemeler kullanmak isteyip istemediğinize bağlıdır. Banyonuz için doğru halıyı seçerken, renk ve dokudan halılarınızın yerleştirileceği malzeme ve taban tipine kadar her şeyi göz önünde bulundurmak önemlidir. Halı seçimi yaparken keskin renklerin başında gelen kırmızı halı modellerini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Önerdiğimiz tüm tasarım ve dekor ürünlerini ana banyonuzun yanı sıra ebeveyn banyonuza da uygulayabilirsiniz. Ebeveyn banyosunu da daha aktif bir alana çevirmeniz güne başlangıcınızı ve bu sebeple tüm gününüzü önemli ölçüde pozitif etkileyecektir.

Tüm bu ürünleri satın almaya karar vermeden önce kendi tasarım zevklerinizi oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. Kafanızda kurduğunuz plana uygun ürünleri arayıp bulmak her zaman daha kolay olacaktır. Karar aşamasında belirlemeniz gereken bir diğer husus ise banyo dekorasyonunuza ayıracağınız toplam bütçenizdir. Bütçenize uygun hareket ederek sade ve şık da olsa banyonuzu kendinize göre dekore edebilirsiniz.

Banyo Dekorasyonu Modern Tasarım
Image by jannoon028 on Freepik

Banyo Dekorasyonu Neden Yapılmalıdır?

Banyo, bir evin en önemli alanlarından biridir ve aynı zamanda insanlar tarafından en çok kullanılan alanların başında gelir. Bu alan genellikle günlük rutininizden bir mola verdiğiniz bir yer olarak düşünülür, ancak bu yanlış olur. Banyolar sadece banyo yapmak ve kendinize bakmaktan daha fazlası için kullanılır. Aynı zamanda rahatlamak ve günlük yaşamdan ve sorumluluklardan uzaklaşmak için de kullanılırlar. Çoğu insan banyosunda vakit geçirirken kendisine yaptığı bu güzel iyiliğin keyfini çıkarmaya odaklanır. Banyo, kendinize bakmak ve temizlik yapmak haricinde mental olarak da sizi rahatlatması gereken bir yerdir. Sizin zevklerinize uygun şekilde dekore edilmiş banyolarda bu mental rahatlığı çok daha kolay bir şekilde bulabileceğiniz için banyo dekorasyonunuzu özenle yapmalısınız.

Banyo Dekorasyon Fikirleri

Banyo birçok farklı şekilde dekore edilebilir. Geleneksel bir banyoya sahip olmayı seçebilir veya daha modern ve fütürist bir şey tercih edebilirsiniz. Modern bir tasarıma sahip olmak istiyorsanız, birçok farklı stil ve renk arasından seçim yapabilirsiniz. Banyo tasarımı çeşitleri, seçtiğiniz banyonun alanına bağlı olacaktır. Modern bir banyoya sahip olmanın temel amacı, mekanı konforlu ve dinlendirici kılmaktır. Bu, özellikle ailenizde genç bireyler varsa sizin için daha doğru bir tercih olabilir. Banyonuza daha fazla stil ve konfor katmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Banyonuzla yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri renk katmaktır. Bu hem sizin için hem de genç bireyler için banyonuzu daha konforlu ve canlı bir hale getirecektir. Alana katacağı enerji sebebiyle renk seçimi oldukça önem taşımaktadır.

 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir