Modern Salon Halı
 1. Anasayfa
 2. Küçük Salon Dizaynı

Modern Salon Halı

Salonlara hayat veren halılar aynı zamanda dekorun da vazgeçilmez unsurlarındandır. Duvarlarınızın, mobilyalarınızın ve aksesuarlarınızın rengine uygun bir halı seçmek, evinize arzu ettiğiniz sıcaklığı ve zarafeti vermenin en iyi yoludur. Stil, renk ve desenin eklenmesiyle zenginlik ve derinlik sunan modern salon halı, hem sıcaklığı hem de çok yönlülüğü ile göz dolduruyor.

Salon halı bakımından evin en geniş alanı olduğu için dikkatli seçilmelidir. Öncelikle metrekareyi hesaplamanız ve alanın büyüklüğüne uygun bir veya daha fazla halı seçmeniz gerekiyor. Uygun boyuttaki halılar, tüm yüzeyi duvardan duvara kaplamaktan veya alanları gereğinden fazla açıkta bırakmaktan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Odanın tasarım stili de seçim kriterlerinden biridir. Geniş tasarım ve ürün yelpazesi, ister klasik, ister avangart veya modern olsun, her tür ev için halı türünü bulmayı kolaylaştırır. Doğru stil ve ebattaki halı için renk, desen ve doku seçeneklerine göz atarak zevkinize en uygun halı türünü bulabilirsiniz. Salonunuzda hatta evin her yerinde kullandığınız renk de halı seçiminde önemli rol oynar.

Modern salon halı seçerken dekorunuza hâkim olan iki veya üç rengi göz önünde bulundurabilirsiniz. Halıyı salon dekorunuzun ayrılmaz bir parçası yapmayı planlıyorsanız duvarlara ve perdelere renk katabilirsiniz. Tam tersine, kontrastın çekiciliğini kullanmak istiyorsanız, odadaki diğer renkleri göz ardı ederek tamamen farklı bir tonda bir halıyı vurgulayabilirsiniz. Bir model seçerken en önemli kısım mobilyalarınızdır.

Modern salon halı
Image by mrsiraphol on Freepik

Salon Halısının Özellikleri

Modern salon halı seçerken önemli faktörlerden biri de kuşkusuz en önemli malzeme elyafıdır yani ipliğidir. Halı dokusunun yumuşaklığı, lekelere karşı direnci, temizleme kolaylığı ve  dayanıklılığı ipliğe bağlıdır.

Yün, halı yapımında kullanılan en yaygın ipliktir. Salon halısı için yün, doğal ve zengin yapısal özellikler, yüksek özellikler, yumuşaklık, sıcaklık ve çeşitli renkleri bulunur. Ayrıca avantajlarından biri de esnek, dayanıklı, aşınmaya ve ısıya dayanıklı olmasıdır. Statik enerji üretmediği, sağlık ve huzur getirdiği için tercih sebeplerinden biri olarak kabul edilir.

Sentetik ürünlere göre avantajlarıyla göz doldurmaktadır.  Tüm diğer ürünler gibi bir diğer kaliteli iplik de ipektir. Pahalı olmasına rağmen ipek salon halıları lüks segmente aittir. Saf ipekten dokunan halılar en değerli türlerden biridir. Sınırlı hammadde, tek veya çift ilmekli dokuma teknikleri, işleme ve kesimleriyle zorlu süreç, sadece halılardan daha fazlasını sunuyor.

Bambu, bir tür doğal elyaftır ve halı yapımında kullanılan malzemelerden biridir. Bambu iplikli halıların önemli avantajlarından biri de, sınırlı renk geçişlerinden kurtulup, çeşitlenmesidir. Odadaki ahşap malzemelerle ve vazo ve diğer bambu aksesuarlarla uyum sağladığı için modern salon halı rahatlıkla kendine yer bulabilmektedir.

Salon Halısının Estetikliği

Modern salon halı çeşitli ipliklerde üretilir. Günümüzde popüler bir seçim olan polyester, çok parlak bir renge sahip olması ve kolay temizlenebilir olması nedeniyle avantajlıdır.

 • Toz ve nem emilimine karşı direnci, güvenilir dış mekân kullanımı sağlar.
 • Alanın ölçüsüne göre geniş, dar, kısa veya uzun salon halıları arasından seçim yapılabilir.
 • Polyamid veya naylon halılar da uzun süreli kullanım için çeşitli seçeneklerde mevcuttur.
 • Ağır mobilyalara karşı yüksek direnci, hareketli hareketlere karşı güçlü duruşu, esnek yapısı ve zengin renk skalası popülerliğinin nedenlerinden biridir.

Tüm bu iplikler arasından tarzınıza ve yaşam tarzınıza uygun olanı bulmak kolay olsa da, karışımları ile önemli faydalarından da yararlanabilirsiniz.

Salon Halısının Çeşitleri

Bu günlerde en popüler seçeneklerden biri olan modern salon halı tasarımı zamansız bir dekor konseptidir. Modern trendlere göre sade ve net çizgilerin hâkim olduğu modern bir evde, saçak detayların ortadan kalktığı ve düz renk ya da düz desen tercih eden halılar sıklıkla tercih ediliyor. Mobilyaya minimalist bir yaklaşım benimseyen alan kullanıcılarının, hem iplik hem de desen kombinasyonlarında sade, net kenarlı mobilyaları tamamlayan modern bir salon halısı seçmeleri teşvik edilir.

Minimalizmden hoşlanıyorsanız, krem rengi salon halıları yerine çoğu zaman tek renk olan krem rengi salon halıları yerine stil ile tezat oluşturan parlak renklerde antika halı kullanarak bir şıklık yaratabilirsiniz. Çok sade parçaların ama sağlam ve güvenilir bir halıyla birleştirilmesiyle oluşturulan eklektik tarz, son zamanların en popüler ve şaşırtıcı dekorasyon trendleri arasındadır.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir