2022 Müstakil Ev Bahçe Dekorasyonu Fikirleri
0

Müstakil Ev Bahçe Dekorasyonu

Bahçeler genellikle dinlenmek, hatta günlük hayatın yoğun temposundan kaçmak için bir yer olarak görülür. Bazı insanlar için bahçeleri, doğaya geri dönebilecekleri ve hayattaki basit şeylerin tadını çıkarabilecekleri bir yer haline gelmiştir. Bazı insanlar ise bahçelerini yaşam alanlarının bir uzantısı olarak görmekte ve bahçesiz bir evde yaşamayı asla tercih etmez. Şehir hayatında bahçeli bir eve sahip olmak oldukça zor görülüyor. Ancak müstakil evlerde yaşayan insanlar bahçeli bir ev konforuna ulaşma şansı yakalayabiliyor. Müstakil evler, başka hiçbir eve bağlı olmayan bir konut türüdür. Müstakil evin bahçesi de tamamen size aittir. Müstakil ev bahçe dekorasyonu, terk edilmiş bir arsa gibi görünmemesi için özenle yapılmalıdır.

Müstakil ev bahçe dekorasyonunuzun başarılı olması için bahçenizin büyüklüğünü ve şeklini dikkate almanız önemlidir. Dikim için bol alana sahip büyük bir bahçeniz varsa, bahçenizi tasarlama konusunda daha fazla seçeneğiniz olacaktır. Ancak, büyük bir bahçesi olmayan bir evde yaşıyorsanız, küçük alanınızı nasıl dekore edeceğiniz konusunda yaratıcı olmanız gerekir.

Müstakil Ev Bahçe Dekorasyonu hakkında görsel
Image by aopsan on Freepik

Müstakil Ev Bahçe Düzenlemesi

Müstakil ev bahçe dekorasyonu ev dekorasyonunun önemli bir parçasıdır. Sadece evin güzelliği için değil, aynı zamanda içinde yaşayan insanları güzelliği ile mutlu etmek için de gereklidir. Bahçe dekorasyonu çiçekler, çimenler, ağaçlar vb. birçok yönü içerir. Müstakil bir evde bahçe, kişiliğinizi ve tarzınızı göstermek için dikkatlice tasarlanmalıdır. Müstakil ev bahçe dekorasyonu alanında uzmanların görüşü, geniş bir arazide yaşıyormuşsunuz gibi bir illüzyon yaratmak yönündedir. Derinlik ve mesafe katmak için güçlü renklere sahip uzun ağaçlar ve bitkiler kullanmanız tavsiye edilir. Özel alanınızın özel kalmasını sağlamak için çitler veya başka engeller de kullanmalısınız.

Müstakil ev bahçe dekorasyonu bahçeyi ve evinizi daha ferahlatıcı kılacaktır. Güzel ve iyi dekore edilmiş bir bahçe ile evin dışı daha çekici olacaktır. Bahçeyi bazı bitkiler, çiçekler ve ağaçlarla süslemelisiniz. Çiçekler düzgün ve düzenli bir şekilde ekilmelidir. Yıllar boyunca büyüyerek oldukça büyük ağaçlar haline gelecek bitkilerin dikimi özenle yapılmalıdır. Ağaçların yıllar sonra dal ve budaklarının gelebileceği boyutları hesaba katmalısınız. Fidan dikimleri esnasında kendi aralarında yeterli boşluk bırakılmalıdır. Aynı zamanda evinize olan uzaklığı da dikkatlice belirlemelisiniz.

Müstakil Ev Bahçe Dekorasyon Bitkileri

Bahçenizi dekore etmenin birçok farklı yolu vardır. Bahçenizin büyüklüğünü, bahçenizde bulunan bitki türlerini ve ne tür bitkiler eklemek istediğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Seçim yapacağınız bitkilere karar verirken yaşadığınız bölgenin iklim şartlarını ve bölgede yetişen bitki çeşitliliğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca yılın hangi zamanı olduğunu ve mevsimi de dikkate almanız gerekir. Hangi mevsimde ne tür çiçeklerin veya bitkilerin çiçek açacağını hesap ederek müstakil ev bahçe dekorunuzu tamamlamalısınız.

Müstakil Ev Bahçe Dekorasyon Mobilyaları

Müstakil bir evde bahçe, sadece bahçe veya dinlenme alanı olarak değil, evinizin bir uzantısı olarak tasarlanmalıdır. Eğer yeterli alanınız varsa bahçe mobilyalarını kullanarak tasarımınıza ayrı bir pencere ekleyebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken ne tür bir mobilya istediğinize karar vermektir. Bahçeye özel olarak ahşap tonlarında mı yoksa bahçenin doğallığının yanında daha farklı türler mi aradığınıza karar vermelisiniz. Eğer ahşap tonları ilginizi çekiyorsa, ahşap salon dizaynı makalemiz sizin için yol gösterici olabilir. Ardından, bunun için ne kadar para harcamak istediğinize karar vermelisiniz. Bahçe mobilyaları ülkemizde çok yaygın kullanılmamaktadır. Üretimleri daha az ve daha küçük bir kitleye hitap etmektedir. Bu tür sebepler bahçe mobilyalarının fiyatlarını diğer mobilyalara göre daha yüksek kılmaktadır. Üçüncüsü, bunun için ne kadar zaman harcamanız gerektiğidir. Öncelikle karar verme aşaması kimi zaman oldukça zorlu olabilmektedir. Eğer müstakil ev bahçe mobilyalarınızı seri üretim firmalarından almayıp özel olarak tasarlatıyorsanız bu süreçte geçecek zaman da göz önünde bulundurulmalıdır.

Yakın zamanda gerçekleşecek bir davet için acil ihtiyacınızın olup olmadığını değerlendirmelisiniz. Son olarak, bahçenizde nerede konumlandırmak istediğinize karar vermelisiniz. Bahçenizin boyutunu da göz önünde bulundurarak bu kararı verebilirsiniz. Evinizin bahçe kapısına yakın bir yer mi yoksa daha farklı alanlara mı mobilyalarınızı konumlandırmak istediğiniz tamamen sizin zevk ve kullanım tercihlerinize bağlıdır.

Müstakil Ev Bahçe Dekorasyon Mobilyaları
Image by topntp26 on Freepik

Müstakil Ev Bahçe Dekorasyon Fikirleri

Geçmişte insanlar genellikle bahçelerini sadece çiçekler, bitkiler ve ağaçlarla süslerdi. Günümüzde bahçe dekorasyonu sadece bitki ve çiçekler ağaçlarla sınırlı değildir. Eğer yeterli alanınız varsa kayalar, çeşitli su kanalları veya heykeller gibi malzemelerle birçok farklı şekilde müstakil ev bahçe dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Bahçenizde güzel bir tasarıma sahip çeşmeye de yer vererek hem önemli bir kullanışlılık sağlayabilir hem de dekoratif bir obje katabilirsiniz.

Müstakil ev bahçe dekorasyonu birçok tarza sahiptir. Bahçesini birçok bitki ve çiçekle doğal bir cennet gibi yapmayı tercih edenler de var; Bahçesini her türlü güzel mobilyalar ile günün yorgunluğunu atarak doğa ile birleşmeyi tercih edenler de var; bahçelerini su kanalları ve çeşmeler ile bir vaha gibi yapmak isteyenler de var. Siz hangi tarafta olduğunuza karar vererek buna göre bir seçim yapmalısınız.

 

Okumaya Devam Et
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir