Parke Renkleri Nasıl Seçilir?
 1. Anasayfa
 2. Dekorasyon Fikirleri

Parke Renkleri Nasıl Seçilir?

Parke zemin kaplama malzemesidir. Parke yaptırma nedenlerimiz farklıdır. Örnek vermek gerekirse eskiden laminant parke olmadığında insanlar evleri ısınsın diye halıların altına haliflex denilen ince bir kilim döşerdi. Ancak sonra evlere başka muşamba tarzı döşemeler geldi.

Her geçen gün değişen ve gelişen teknoloji sayesinde birçok daha farklı döşemeler geldi. Şimdilerde ise daha çok parkeler tercih ediliyor. Parkeler ham maddesi itibariyle ağaç yapılıdır. Bu evlerde ısınma odaklı olurken bunun yanı sıra faklı ihtiyaçlara da hizmet vermeye başladı.

Parke Renkleri Nasıl Seçilir?
Parke Renkleri Nasıl Seçilir?

Parkeleri artık dekor amacıyla da kullanıyoruz. Nasıl ki mobilya tercih ediyorsak evimizin eşyalarında bir uyum istiyorsak parkelerde de öyle yapıyoruz. Günümüzde parke çeşitleri o kadar fazla ki bu çeşitlilikte seçim nasıl yaparız onu incelemeye başladık. Peki, neye göre seçim yapabiliriz ve parke renkleri nasıl seçilir? laminant parke kalitemiz nasıl olmalıdır?

 • Öncelikle bu seçimde mobilyalarımıza bakmalıyız mobilya rengimiz daha mat ya da pastelse daha uyumlu renk seçimine yönelebiliriz. Zira mat parkeler daha sadelik olarak evimizi güzelleştirecektir.
 • Eşyalarımız çok renkli ise o zaman daha canlı renklerde tercih edebiliriz.
 • Parke renkleri ise gri tonlar daha çok ofis ve işletmeler için uygundur. Meşe tonları ise daha çok renk katabilir. Evin her parkesini aynı seçmek durumunda değiliz elbette nasıl ki duvarların her birini farklı renklerde yapıyorsak parkelerimizde öyle seçebilir. Çocuk odası ve mutfak daha canlı renk seçilebilir. Parke renkleri nasıl seçilir? Denildiğinde kullanım alanı oldukça hassas düşünülmelidir. Bir yerde kullanılacak olan döşeme halı gibi istenildiğinde tekrar değişim yapılabilecek ürün olmadığından kalite ve renk daha sonraları değişim yapmanızı gerektirmemelidir.
 • Koyu renk mobilya ve dekor ürünlerine sahipseniz parke döşemesini de daha açık tonlu döşeme seçebilirsiniz.
 • Parkeler seçilirken süpürgelikler göz ardı edilmez. Bazılarımız direkt parkelerle aynı tonları tercih ederiz. Bazılarımız ise bir ton koyusunu tercih ederiz. Eğer süpürgeliği yok sayılabilecek bir tonda istiyorsak duvarınızın rengiyle aynı tonda da seçebiliriz. Ama süpürgelikleri biraz daha canlı tonda seçersek odanın ya da alını daha farklı dekor edildiğini göreceksiniz Parke renkleri nasıl seçilir? Parkelerimiz mobilyalarımızın rengiyle uyumlu olması daha amacımıza yönelik adım olacaktır. Tercih tamamen size kalmış ancak tonların farklı olası her zaman daha güzel bir hava katacaktır.
Parke Renkleri Nasıl Seçilir?
Parke Renkleri Nasıl Seçilir?

Parke Çeşitleri Nelerdir?

Parkelerimiz desene uygun ya da renge uygun seçtik. Ve şimdi kaliteyi sorgulayacak konumdayız. Ve hangi parke renkleri nasıl seçilir sorusuna yanıt bulduysak şimdi hangi parkeler yaşam alanımızı kaplayacak onu belirleyeceğiz. Parke çeşitleri;

 • Derzli parke çeşitleri; aslında burada unutulmayacak konu nereye çekileceği konusu parke rengi kadar kullanım amacı da önemlidir. Derzli parkeler seramik ve fayansların harçla doldurulması işlemidir. Yalnız parkelerde durum farklıdır. Bulunan bir çizgi boşluktur. Parkelerdeki bu boşluklar tahribat olmaz çünkü fabrika üretimi sadece tasarım acıyla yapılmıştır daha çok gözde estetik bir algı amacıyla oluşturmuştur. Parke renkleri nasıl seçilir? Derzli ürünlerde renk seçimi biraz daha sade olmalıdır. Derzli tercih edecekseniz daha çık tonlu parkeler tercih edebilirsiniz.
 • Derzsiz parke çeşitleri; plakaların birleşiminde her hangi bir derz görüntüsü olmayan parkelerdir. Bu parkeler montaj yapıldığında tek döşeme olarak görülecektir.

Kaliteye Göre Laminant Parke Tercihleri

Konut ve ticari mekânların döşeme parkeleri farklılık gösterir. Ofis ve ticari işletmelerin parke tercihlerinde parke renkleri nasıl seçilir diye sorguladığımızda ticari mekânlarımıza arklı kaliteli ürünler tercih edilmelidir. Bunun nedeni evimizde halılarımız uyum sağlarken işletmelerde direkt ayakkabılarla kullanım sonucu sıkıntı vermemesi için kaliteye biraz daha dikkat etmemiz gerekebilir.

Parkelerde kalite sınıflandırması 21,22,23 ve 31,32,33 şeklinde numara küçükten büyüğe kalite de artar. Ofis ve ticari mekânlarda daha çok  kalite ve 32 ya da 33 nolu kalite sınıflandırmasına göre tercih edilmektedir. Evlerde de tavsiyemiz 31 ya da 32. kalitede tercih etmeniz uzun yıllar boyunca konforlu ve kaliteli yaşam sürebilirsiniz.

Peki, parkelerin orijinalliğini nasıl anlarız?  İşte bu nokta da her kaliteye göre sertifikalar mevcuttur. Sertifikası olmayan ürünün kalitesinden söz edilemez. Garanti kısmında sertifika göz önüne alınır. Yapılan tadilatlarda en çok kullanılan malzemelerin garanti kısmına önem vermeliyiz.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir