Salon Avize Modelleri
 1. Anasayfa
 2. Blog

Salon Avize Modelleri

Zaman zaman misafirlerin ağırlanmış olduğu çoğu zamanda aile üyelerinin bir araya geldiği salonlar evlerin kalbini simgeler. Haliyle bu yaşam alanını davetkâr ve ferah bir ambiyansa dönüştürmek oldukça önem taşıyor. Güzel bir salon oluşturmak için mobilyadan duvar rengine kadar dikkat edilmesi gerekli olan pek çok faktör bulunur. Fakat özellikle karanlık bastığında aydınlatma çözümleri alternatifsiz bir rol üstlenir. Bu noktada işlevsel ve dekoratif niteliklere sahip bir salon avize modelleri kullanmak kaçınılmaz olur.

Salon Avize Modelleri
Salon Avize Modelleri

Salon Avizesi Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekli Olanlar

Salon dekorasyonu yapılırken sıra salon avize modelleri seçimine gelince birbirinden farklı tasarımlar kafanızı karıştırabilir. Hem zevkinizi yansıtmış olan hem de kullanışlı bir avize seçmek için aşağıdaki ipuçlarından şu şekilde faydalanabilirsiniz.

 • Salonun boyutlarını göz önünde bulundurulması
 • Avizenin başlık sayısını belirlenmesi
 • Odanın yüksekliğini metrekare çarpı avizenin yüksekliğini hesap edilmesi
 • Odanın genişliğini ve uzunluğunu avize genişliğini ve uzunluğunu orantılanması
 • Odanın genel estetiği ile uyumlu tasarımlara yönelmek

Salon avizelerinde genişlik kadar yükseklik de önem arz eder. Yüksekliği 2,5 metre olan bir oda için minimum 25 santimetre yüksekliğinde avizeleri tercih ederek orantılı bir görünüm elde etme imkânı bulabilirsiniz. Avizelerdeki sarkıt uzunluğunu bu formüle dâhil etmeniz gerekir. Nitekim ayarlanabilir sarkıtların uzunluğu odanın boyutuna ve eşyaların yoğunluğuna göre değiştirmeniz mümkündür.

Salon Avize Modelleri
Salon Avize Modelleri

Avize Başlık Sayısı Ne Kadar Olmalı?

Avizelerin başlık sayısı salondaki ışık yoğunluğunu doğrudan etkileyen bir konudur. Bu sebeple dengeli bir dağılım elde etmek için ampul sayısını da göz önünde bulundurmalısınız. Küçük alanlarda tekli salon avize modelleri yeterli olurken orta büyüklükte olan bir salon için birden fazla ampule ihtiyaç duyulur. Küçük salon dekorasyonu yapılırken avizenin sönük kalmasını istemiyorsanız minimal tasarımlara sahip üçlü salon avize modelleri düşünebilirsiniz.

Geniş boyutlu salonlar söz konusu olduğunda avize seçim her zamankinden daha zor hale gelir. Bu noktada odanızın genişliğine göre başlık ve sarkıt sayısını artırmaya gidebilirsiniz. Örneğin 40 metrekareden daha büyük bir alanlarda yedili sarkıt avize çeşitlerini tercih ederek hem ideal ışıklandırma performansına kavuşabilir, hem de estetik değeri yüksek bir dekoratif dokunuş gerçekleştirebilirsiniz.

Salon Avize Modelleri
Salon Avize Modelleri

Salon Avize Modellerinde Farklı Tasarım

Salon için avize seçimi yapılırken boyut faktörünün önemini artık bilindiğine göre sırada en eğlenceli kısım vardır. Birbirine farklı tasarımlar arasında zevkinize en uygun avizeyi seçmeye başlayabilirsiniz. İster zarif ve minimal ister rokoko tarzı gösterişli bir avize olsun, oturma odanızın ya da salonunuzun havasını değiştirmek için kullanabileceğiniz çok çeşitli stiller mevcuttur.

Modern salonlarının vazgeçilmezi olan metal salon avize modelleri tercih ederek çok yönlü ve işlevsel deneyim elde edilebilir. Salon avizesi modern göründüğü kadar endüstriyel ayrıntıları da yansıtsın istiyorsanız Retro tasarımlı modellerin arasında seçenekler yer alıyor. İçinde az eşyanın bulunduğu minimal salon konseptleri için küp modelli sarkıt avizeler ön plandadır. Tekli ikili ve üçlü avize alternatifleri sunan bu tasarımları tercih etmeden önce odanızın boyutlarına da dikkate almalısınız.

Salon Avize Modelleri
Salon Avize Modelleri

Verimli Bir Aydınlatma İçin Kullanılacak Ampul Çeşidi

Salon avize takımları çeşitli özellikler sunmuş olsa da aydınlatma görevi nihayetinde ampullere düşen bir görevdir. Dolayısıyla avize seçimi yapılırken ihtiyaç duyduğu ampul çeşitliliğine de hesaba katılması gerekir. Ampuller yaymış olduğu ışığın özelliklerine göre sınıflandırılırken enerji tüketimi kurulum kolaylığı ve maliyet gibi faktörler de büyük önem taşır.

Akkor ampul yumuşak bir ışık yayan akor ampuller özellikle sıcak renklerin ön planda olduğu salonlarda tercih edilir. Aynı zamanda dekoratif bir nitelik taşıyan bu tip ampullerin iyi bir enerji verimliliği sunmadığını belirtmekte yarar vardır. Isınma yapmayan LED ışıklar uzun ömürlü olduğu gibi enerji tüketimi bakımından da verimli bir performans sunar. Işığı dağıtmak yerine doğrusal bir şekilde yayan LED ampul çeşitleri modern salon avizelerinde yaygın bir şekilde kullanılır.

Halojen ampul dış mekân aydınlatmasında kullanılır. Salon avizelerinde de tercih edildiği çeşitleri vardır. Halojenler gün ışığını taklit ederek parlak bir ambiyans oluşturmasına rağmen hızlı bir şekilde ısınır. Ayrıca diğerlerine göre daha kısa bir kullanım ömrü vardır. Rüstik ampul sarı ışığın en sıcak tonlarını yayan yuvarlak ve uzun mum formuna sahip tasarımları ile bilinir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir