Salon Aydınlatma
 1. Anasayfa
 2. Blog

Salon Aydınlatma

Salonlar evin en ortak noktası olarak kabul edilir. Aslınla salonlar ortak noktada sizi sevdiklerinizle ve ailenizle buluşturan mekânlardır. Bu açıdan bakıldığında salonlar sizin sevdiklerimizle misafirlerinizle hatta bazen kendinizle baş başa kaldığınız alanlardır. Salonlar bu denli önemliyken dekorunu, kendi huzur alanınız şeklinde dizayn etmek sizin için oldukça önemli olacaktır. İçinize sinen huzur verici dekorlarla evlerinizi aydınlatarak solanlarınızda güzel bir ortam yaratabilirsiniz.

Gerek halı, perde, aksesuar gerekse duvar kâğıtları, mobilyalar, parkeler ve dolaplar her biri sizin zevkinize uygun seçildiyse bu kez yapılması gereken bu evi aydınlatma kısmıdır.

Salon Aydınlatma
Salon Aydınlatma

Aydınlatma Nedir?

Işık olmayan hiçbir mekân, yapılmış olan dekorasyonu göstermeyecektir. Seçilmiş olan alanlarda aydınlatma asıl önemli olan konuların başında gelir.  Gündüz mekânı ile akşam mekânı aydınlatma konusu birbirinden farklıdır ve dikkat gerektiren bir konudur. Evinizin odaları, mutfağı, banyosu ve salon aydınlatma her açıdan önemlidir.

Abajur ile Aydınlatma

Abajurlar; çoğumuzu abajurları severiz. Masa tip ya da direkt zeminden başlayan bu abajurlar bambaşka bir göz zevki sunar. Herkesin zevkine uygun tasarlanmış bu abajurlar oldukça ekonomik bir aydınlatma sitemi sunar. Bizler salon aydınlatma yaparken salonunun genişliğine göre tercih deriz. Bir ya da iki tane salonlarda çaprazlama şeklinde konulduğunda farklı bir görsel sunar. Dekorasyonda bu tip seçimler oldukça rövanşta şu sıralar. Oldukça sade ya da gösterişli olarak taşlı bir abajur tercih edilebilinir. Abajurlar artık her oda da evimizi süsler. Gerek oturma salonlarında gerekse yatak odalarımızın başköşelerinde güzel bir sunum yapabilir. Abajurun rengi önemlidir. Kırmızı ya da sarı tonda seçildiğinde salonda daha loş bir ışık huzmesi sağlayacaktır. Abajurun içinde kullanılan lamba türevi rengi de abajur kadar önemlidir. Günümüzde aksesuar olarak kullanılan akvaryum modelli abajurlarda mevcuttur. Eğer sizde böyle bir aydınlatma istiyorsanız bu tip abajurları tercih edebilirsiniz.

Salon Aydınlatma
Salon Aydınlatma

Aydınlatma Seçenekleri Nasıl Kullanılır?

 • Tavan aydınlatılmaları ilk etapta yapılmalıdır. Her evde ofiste ve ticari işletmelerde hatta kurumlarda aydınlatma tavan üzerinden yapılır. Ahizeler ilk etapta evlerimizin tavanları süsler. Salon aydınlatma ise daha teferruatlı bir işlemdir. Nasıl mı? Aydınlatma tavanla sınırlı kalamaz. Tavanda ahizler ışıltı ve gösteriş sağlarken bazen de spot lamba işlemi yapılır. Alçı tavanlar etrafında gerçekleşen spot lambalar bazen de ahizlerin etrafında yapılmaktadır.
 • Alanın karanlık olması bizde ruhsal bir çöküntüye sebep olabilir. Bunu engellemek tabi ki güzel ve kaliteli aydınlatma ile olur. Tavalar ile birlikte duvar tipi ışıklandırma da moda olmuştur. Modayı takip ederken bunlara önem vermeliyiz asma tipli lambalar mum görseli sunabilir. Salon aydınlatma işleminde tavana ek duvardaki lambalar farklı bir ambiyans sunar.
 • Mumlar, eğer salonun birazda romantik gözükmesini istiyorsak mumları kullanabiliriz. Mumlar kullanım alanları itibariyle oldukça şık bir taşasım sunarken öte yandan bizlere oldukça huzur verir. Hepimizin ruhunda biraz romantizm vardır. Bu romantizmi evimizde sunmak bizlere meditasyon gibi rahatlama hissi verebilir. Evlerimizde huzur bulmak hepimizin hayallidir. Evlerimiz ve evlerimizin her bir konumu bizler için değerlidir. En rahat ettiğimiz alanlar evlerimizdir. Her duyguyu bizimle paylaşan evlerimiz her durumda da bizim dostumuzdur. Bizler evlerimizde huzuru buluruz. Günün stresinden uzaklaştığımız özelimizdir. Salonlarda aydınlatma kısmında salon aydınlatma mum aracılığıyla çok güzel bir huzur verir.
 • Vurgu aydınlatması aydınlatmada tabloları da kullanabiliriz. Şimdilerde özellikle salonlar için tablo etrafında ya da tabloların içerisinde ışıklı sistemler bulunur. Bu aydınlatmadan ziyade görsel bir salon aydınlatma sistemimiz olarak kullanılabilir. Tabloların seçimi de dekor kısmında ve aydınlatmada önem taşır çünkü pastel tonlu tablolar bu açıdan daha aydınlatmak için uygundur.
 • Eğer salonunuzda bir kitaplığa sahipseniz kitaplık için kullanılan dolap için bir aydınlatma da düşünebilirsiniz. Burada önemli olan kitapların simetrik dizimi değildir. Kitaplığın ledler aracılığıyla süslenmesidir.
 • Salonunuzda televizyon varsa televizyon ünitenizi bir başka aydınlatma aracına çevirebilirsiniz. Nasıl ki kitaplığınızı aydınlatma aracı olarak kullanabiliyorsanız televizyon ünitelerini de bu şekilde kullanabilirsiniz. Ünitenin rengi doğal bir aydınlık hissi verirken üzerine ledlerle bir tasarım sunabilirsiniz.

Salonu aydınlatırken salonda bir dinlenme alanı ayarlayabilirsiniz. Bu sizin daha çok nefes aldığınız bir alan olarak düşünebilirsiniz. Bu alanda direkt üzerinizde bir loş ışık olunca kitap okumak ya da dinlenme alanınız size daha farklılık sunabilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Salon Dizaynı Kimin ?