Salon Halı Modelleri
 1. Anasayfa
 2. Blog

Salon Halı Modelleri

Evlerin en önemli bölümlerinden birisi olan salonlarda dekorasyon büyük bir uğraş gerektirebilir. Her şeyin birbiriyle uyumlu olması ve dengeli bir görüntü elde edilebilmesi adına en ince detaya kadar düşünmek gerekir. Bu yüzden de bir evi ev yapan en önemli unsurlardan birisi olarak kabul edeceğiniz halılar salon dekorasyonunda göz ardı edilmemesi gerekenler listesinde ilk sırada yer alır.

Siyah salon halı modelleri salon halıları içerisinde çok fazla tercih edilmemiş olsa da doğru şekilde kullanıldığında en başarılı sonuçlardan birisi verecek olan siyah renkli halı modellerini incelemekte yarar vardır. Siyah halı dekorasyona dahil edilmesi zor bir seçenek fakat salon dekorasyonunuzda beyaz, kırmızı ve bordo gibi renkleri ağırlıkta ise siyah halılar istenilen sonucu fazlasıyla yansıtır.

Desenli Salon Halısı Modelleri

Desenli salon halı modelleri salonunuz için halı arıyor ve çok fazla da riske girmek istemezseniz o zaman desenli modelleri tercih etmekte yarar vardır. Desenli modellerde çok sayıda renk kullanıldığı için bunu dekorasyonu yedirmek daha da kolay olabilir. Fakat yine de salondaki renk dağılımına dikkat etmek ve desenli halıyı da buna uygun renklerde seçim yapmakta fayda vardır.

Salon Halı Modelleri
Salon Halı Modelleri

Kırmızı Salon Halısı Modelleri

Kırmızı renkli salon halı modelleri dikkat çekici bir modeldir. Halılarda sıklıkla tercih edilen kırmızı renk salonun görüntüsünü daha da canlı gösterebilir. Salonunuzda vurgu tonlarının eksik olduğunu düşünüyorsanız veya salon sizin için fazla sade bir şekilde görünüyor ise kırmızı renkli bir halı yardımıyla gerekli hareketliliği katabilmeniz mümkündür. Özellikle de uzun tüylü halıların bu noktada çok başarılı bir sonuç olacağını söyleyebiliriz.

Boyutlu salon halı modelleri halılarda farklı bir tercih yapmak isteyen bireyler için son dönemin trendi haline gelen 3 boyutlu modelleri tavsiye edilebilir. 3 boyutlu modeller sıra dışı tasarımının beraberinde dekorasyonu hareketlilik katması sebebiyle de çok sevilmeye başlanmıştır Bu nedenle de küp desenli modeller bu konuda size yardımcı olacaktır.

Salon Halı Modelleri 2022

Evinizde en çok vakit geçirdiğiniz oda olan salonlarda dekorasyonun önemi bir hayli büyüktür. Bu nedenle de her şeyi dikkat ile ele almak ve doğru tercihleri bulunmak gerekir. Özellikle de halılar konusunda tercihte bulunurken ölçüleri iyi belirlemek gerekir. Salonunuzun küçük olduğunu düşünüyorsanız şayet o zaman yapılması gereken şey halıyı buna uygun bir şekilde seçmektir. Çünkü büyük halı alır ve halıyı mobilyaların alt kısmında kalan tüm zemini kapatacak şekilde halıyı sererseniz salonunuz normalden çok daha küçük görünüm yansıtacaktır. Bu nedenle de 120 çarpı 180 ölçülerinde bir halı işinizi fazlasıyla görebilir.

Salon Halı Modelleri
Salon Halı Modelleri

Orta Büyüklükte Yazlık Salon Halı Modelleri

Oturduğunuz evdeki salon ne büyük ne de küçük ise yani ortalama ölçülerde bir salona sahipseniz halınızın ölçüleri de değişkenlik gösterir. Bu noktada sizin için en ideal olan halı ölçüsü 140 x 200 ya da 160 x 230 ölçüleri arasında olacaktır. Bundan daha küçük veya daha büyük halıların problemleri beraberinde getireceğini söylemek mümkün olabilir. Salon halı modelleri ölçüleri şu sekilde sıralanabilir.

 • Küçük slonlar için 140 x 200
 • 0rta büyüklükteki solonlar için 160 x 230
 • Büyük solonlar için 200 x 300

Büyük salon halı modelleri salonunuzun ebatı genişse şayet, hemen her mobilyaya da olduğu gibi halılarda da çok daha rahat şekilde tercihte bulunabilirsiniz. Büyük salon halı ölçüleri genellikle 200 * 300 ölçülerinde veya bunun biraz daha üzerinde halıları yönelmenizde fayda vardır. Küçük halıları seviyorsanız o zaman 2 adet halıyı dekorasyonu dahil edebilirsiniz.

Kaydırmaz Özellikle Olan Salon Halı Modelleri

Kaydırmaz halıların tabanlarında yer alan bir elastik malzeme sayesinde halılar adeta yere yapışır şekildedir. Fakat bazı kalitesiz kaydırmaz halıların tabanında yer alan bu malzeme zamanla dökülme yapabilir. Daha çok koridor mutfak ve banyolarda tercih edilen bu tür kaymaz tabanlı salon halı modelleri firmalarda yer alıyor. Halı kalitesi tıpkı kilim ve tekstil sektöründe olduğu gibi ürünün ağırlığı ile veya kalınlığı ile alakalı değildir.

Dokuma şekli ve kullanılan malzeme veya ip kalitesi halının gerçek kalitesini ortaya koyar. Bu anlamda bakıldığında ince halılar kalitesizdir veya ucuzdur şeklinde bir tanımlama yapmak doğru bir ifade olmaz. Bazı markaların çok kullanışlı hafif ve oldukça kaliteli ince halıları mevcuttur. Üstelik bu halıların birçoğu yıkanır özelliğe sahip de olabiliyor.

Okumaya Devam Et
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Salon Orta Sehpa