Teras Dekorasyonu
 1. Anasayfa
 2. Blog

Teras Dekorasyonu

Teras Dekorasyonu için herkesin kendi tarzına uygun hayalleri vardır. Bir küçük balkonu bile masalsı bir alana dönüştürmek artık hiç de zor değil. Teras evlerin binaların üst katları ya da geniş balkonları olarak bilinen açık alanlardır. Bu alanlar bazen şahsi bazen ortak kullanıma sunulan alanlardır. Örneğin sitelerin üst katta herkesin kullanımına açtığı ya da küçük küçük alanlar halinde pay ettiği bölümleri vardır. Bu gibi teraslar ortak alanlardır.

Bir de evin herhangi bir odasından dışarıya açılan açık alanlar vardır ki bunlarda şahsi teraslardır. İkisinin dekoru da ebadına ve kullanıcı sayısına göre değişiklik gösterir. Aile mi kullanacak toplu apartman mi kullanacak buna göre Teras Dekorasyonu farklılıklar gösterebilir.

Teras Dekorasyonu  Fikirleri

Teras Dekorasyonu modellerini seçmeden önce sorulması gereken bir soru var. Terasınızı ne olarak değerlendirmek istersiniz. Birçok seçenek var. Teras Dekorasyonu model çeşidi saymakla tükenmez ancak ilk önce ne şekil de dekore edileceği konusunda bir fikir sahibi olmak gerek. Örneğin;

 • Spor Alanı
 • Oyun Alanı
 • Kış Bahçesi
 • Yüzme Alanı
 • Toplantı Alanı
 • Çiçeklik

Gibi birçok farklı fikirler ortaya atılarak her fikre uygun dekorasyonu modelleri geliştirilebilir. Örneğin bir spor alanı için tercih edilecek dekorasyonu malzemeleri ile bir kış bahçesi için tercih edilecek dekorasyon malzemeleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu yüzden dekordan önce fikir önemli. Siz teras katınızı ya da bölümümüzü nasıl değerlendirmek istersiniz?

Teras Dekorasyonu
Teras Dekorasyonu

Teras Dekorasyonu Modelleri

Teras Dekorasyonu için model seçme evresine geçtiyseniz terasınızı nasıl değerlendireceğinize karar verdiğinizi var sayıyoruz. Çünkü bu olmadan kişinin seçeceği parçaları oluşturacağı dekoru bulmak pek mümkün değil. Örneğin terasınızı bir yüzme Alanı olarak kullanmaya karar verdiniz diyelim. Hemen zemin için ustalar çağırılır. Şezlonglar sipariş verilir, küçük bir bar inşa edilir.

Ses sistemi kurulur ve şemsiyeler alınır. Mayolar bikiniler  can simidi su yatağı gibi ihtiyaçlar hâsıl olur. Peki, bunun dışında bambaşka bir tercih yapılırsa ne olur? Örneğin terasınızı spor alanı arak kullanmaya karar verdiyseniz tercih edeceğiniz dekorasyon parçaları yüzme alanınkinden çok daha farklı olacaktır. Mesela spor Alanı için çeşitli spor aletleri dambılllar toplar lastikler gibi farklı malzemelere ihtiyaç vardır.

Terasta Dekor Oluşturmak İçin Gerekli Parçalar

Teras Dekorasyonu için gerekli değerlendirmeleri yaptıysanız iş sadece dekore etmeye kalmış demektir. Bu kısım bu işin  en zevkli yanıdır. Çünkü artık Alanı doldurmaya gelmiştir sıra. Terasınıza son hali verilmek üzere denilebilir. Orası bir Kış bahçesi olacaksa güzel fenerler, saksılar ve ağaçlar ile donatılır. Dört mevsim yeşil kalan bitki türleri şeffaf alan korumalıkları da bu alanlar için gerekli olur.

Tüm bunlar terasınızı ne şekilde değerlendireceğinize göre değişiklik gösterecek seçeneklerdir. Teras Dekorasyonu için özellikle üretilen malzemeler vardır dayanıklı malzemelerden üretilen birbirinden değişik dekorasyon parçaları. Bahçesi ve teras mobilyaları olarak da geçen bu dekor parçalarını mobilya satan her siteden ve mağazadan edinmeniz mümkün.

Teras Dekorasyonu
Teras Dekorasyonu

Teras Mobilyaları

Teras Dekorasyonu söz konusu olduğunda herkesin dikkat ettiği bir konu var. Oda ağır hava şartlarına uygun malzemelerden imal edilmiş parçaları tercih etmiş olmaktır. Çünkü yaz kış gece gündüz dışarıda kalacak malzemelerin hava şartlarından etkilenmemesi çürümemesi bozulmaması oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden örneğin terasınız için bir masa takımı seçerken bile sunta ya da ahşap olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu malzemeler nem den ve ıslaklıktan hemen etkilenir şişer ve çürür. Terasınız için seçtiğiniz bu cins bir mobilyası ömrü oldukça kısa olur.

Ancak kaliteli ağır plastikten imal edilmiş masalar sandalyeler oldukça uzun ömürlüdür. Hele ki demir metal üretim olan ferforje masalar sandalyeler hem ömürlük secimlerdir hem de çok şık görünür.

Teras Dekorasyonu Maliyeti

Teras Dekorasyonu maliyetini hesaplamak biraz zordur. Çünkü hazırlanacak alanın fiziki şartları, ne şekilde kullanılacağı maliyet konusunda belirleyici olurken kullanım amacına uygun dekorasyon tercihleri mobilya ve aksesuarlar da maliyet hesaplanırken hatırı sayılır bir bedel ortaya koyabilir. Bu yüzden ortalama bir rakam vermek pek mümkün değildir.

Teras şahsi mi yoksa toplu alan olarak kullanılacak genişlikte mi bu da çok önemlidir mesela. Bir kişi kendisine ait küçük bir terasa bir jakuzi atıp bir görünmez cam ekletse bunun maliyeti yirmi bini bile bulmayabilirken, tüm site için yaptırılacak bir kış bahçesi yüz bini geçebilir.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  begenmedim
  Begenmedim
 • 0
  eglenceli
  Eglenceli
 • 0
  _ok_oldum
  Şok Oldum
 • 0
  karars_z_m
  Kararsızım
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  k_zg_n
  Kızgın
Paylaş
İlginizi Çekebilir